Tekintve, hogy dúl a nyári szabadságolások ideje, még a törvény szigorú őrei is csak ügyeletben szigorkodnak, összeszedtem két
olyan információt, amely rövid és mégis hasznos lehet az adótengeren való eligazodásban, még ebben a rendkívüli melegben is.
EGYKE
Első ránézésre nem biztos, hogy arra gondolnánk, de ez egy új nyomtatvány megnevezése (EGYSÉGES KÉPVISELETI ADATLAP), amely a néhány nappal ezelőttől kiváltotta az ún. T180, a T182, és a VAMO elnevezésű bejelentőket.
A továbbiakban tehát egyetlen nyomtatványon tudjuk bejelenteni az adózás különböző feladataival és területeivel meghatalmazott képviselőnket, mint ahogyan megbízását megszüntetni is ilyen egyszerűen lehet majd egyetlen irat kitöltésével, és a legtöbb esetben mindent el is tudunk intézni elektronikus úton. Maga a nyomtatvány természetesen letölthető a NAV honlapjáról. Mivel számos alkalmazási, képviseleti lehetőséget ’gyúrt’ egybe az adóhatóság az új bejelentővel, nem állítható, hogy könnyű és gyors a kitöltése, de idővel biztosan megszokjuk majd és mégis biztosan állítható, hogy az egyszerűsítés felé tett újabb lépést a hatóság a bevezetésével.
Persze, azt is fontos megjegyezni, hogy Ügyfélkapu nélkül az ügyvezető nem tud önállóan ügyintézni. De erről már sokat elmélkedtem.
MÉLTÁNYOSSÁG
Mivel az adóhatóságot az elmúlt hetekben, hónapokban nagyon sok kritika érte amiatt, hogy behajtási tevékenysége nem elég hatékony, az adózók azt tapasztalják, hogy mostanában, már egy-két nappal a kötelezettséget tartalmazó beadott bevallás után befut a vállalat bankszámlájára az inkasszó.
Ez abban az esetben is nagyon kellemetlen és váratlan tud lenni, amikor sikerrel teljesül a ’behajtás’, mert a vállalkozás megfosztódik attól a lehetőségtől, hogy maga döntsön kifizetéseinek sorrendje felett. A megoldás az ilyen esetekben az, hogy amint a bevallást terhelik az adófolyószámlán, azonnal méltányossági kérelmet kell előterjeszteni. A tartalmát illetően a legegyszerűbb egy rövid ideig tartó halasztás kérése, de természetesen kérhető, részletfizetés is, akár pótlékmentességgel. Amennyiben bírságot, pótlékot kellene megfizetni, akkor a mérséklést, elengedést is elő lehet vezetni. Nagyon fontos, hogy megfelelően alátámasztásra kerüljön a kérés tényekkel, a gazdálkodásra vonatkozó adatokkal, amelyből az elbíráló számára kiderülhet, hogy a pénzügyi zavar csak átmeneti jellegű, de az egyösszegű megfizetés megroppantaná a kiegyensúlyozott gazdálkodást. Nem könnyű az egyensúlyt megtalálni, azonban amíg a beadott kérelem mérlegelése zajlik, a nem várt inkasszó elkerüli a vállalkozás bankszámláját, így még az is előfordulhat, hogy idő előtt teljesül a befizetés, így az adóhivatal már csak azért utasítja el a kérelmet, mert nem áll fönn a tartozás.
Annak megítélésébe, hogy mi a helyes módszer, és mik a lehetőségek mind a vállalkozás, mint kérelmező, mind az adóhatóság, mint bíráló számára, a legjobb, ha bevonnak egy szakértőt.
0 hozzászólás