“Hiszen ha hamarabb tudtam volna!” – sopánkodott a közelmúltban egyik ügyfelünk egy olyan probléma miatt, amelynek könnyűszerrel elejét vehette volna, ha rendszeresen figyelemmel kíséri az adófolyószámláját. Nagyon sokan gondolják, hogy legfeljebb évente egyszer tudnak informálódni e téren, amikor az adóhatóság kiküldi nekik a papírra nyomtatott folyószámlájukat. (Ez egyébként éppen mostanában aktuális.) Valójában azonban a saját folyószámláját bárki bármikor megnézheti, ehhez csak egy ügyfélkapus regisztrációra van szükség. Mi több, nem csak a sajátját, hanem például a vállalkozásának a folyószámlájára is bárki rápoillanthat, bár ehhez az ügyfélkapus regisztráción túl szükség van arra is, hogy az adóhatóságnál bejelentse magát az elektronikus ügyintézésre.
Habár kis internetes rutinnal az ügyintézés módjára könnyen rájöhet bárki, az alábbiakban röviden és szemléletesen összefoglalom, milyen lépéseket kell tenni ahhoz, hogy a birtokunkba kerüljön egy friss adófolyószámla kivonat.
Először is, lépjünk be a magyarorszag.hu oldalra, és ott válasszuk ki a jobb oldali hasábból az eBEV-szolgáltatások menüpontot.
A link átvisz bennünket az eBEV főlapjára, ahol egyrészt tájékoztatást kapunk arról, hogy mi mindenre használhatjuk ezt a szolgáltatást, másrészt eldönthetjük, hogy akarjuk-e használni. Ha az adófolyószámlánkra kíváncsiak vagyunk, akkor használjuk! Kattintsunk rá a szürke mezőre!
Innentől már szükség van az egyedi azonosítónkra és a jelszavunkra, amelyet az ügyfélkapus regisztráció során kaptunk, illetve megadtunk. Lépjünk be!
A sikeres bejelentkezést követően már elnavigál bennünket a rendszer a magyarorszag.hu oldalról, és bejutunk az adóhatóság által működtetett eBEV oldalra. Itt megtaláljuk az aktuális híreket, de mi most a folyószámlánkra vagyunk kíváncsiak. Ezért a fejléc alatti menüsorból kiválasztjuk a Szolgáltatások-at, majd a legördülő menüsorból a Folyószámla és pótlékadatok nevű pontra kattintunk. Egy újabb legördülő listából kiválasztjuk a Folyószámla kivonat-ot.
Innen egy teljesen személyes oldalra jutunk, ahol megtaláljuk az esetleges korábbi lekérdezéseink adatait, de innen indíthatjuk az új lekérdezést is a táblázat alján található, bordó színű Új lekérdezés gombra kattintva.
Így jutunk el az új lekérdezés adatlapjához, ahol az első kis négyzet legördülő menüjéből kiválaszthatjuk azt az adózót, akinek a folyószámlájára kíváncsiak vagyunk. Természetesen ez a lehetőség csak akkor áll fent, ha a sajátunkon kívül más jogosításokkal is rendelkezünk (pl. a saját cégünkére, vagy a házastársunkéra, ehhez azonban külön meghatalmazásra is szükségünk van). Ha nincs meghatalmazásunk, akkor csak a saját folyószámlánk lesz elérhető. Kiválaszthatjuk ezen kívül, hogy mikori állapotra vagyunk kíváncsiak (a rendszer alapból az aznapi dátumot ajánlja fel), illetve hogy milyen részletezettséggel szeretnénk látni az adatokat. A Tételes kimutatás az egyes könyvelési tételeket is mutatja, míg az Adónem egyenleges összegzés csak az adófajták szerinti előírásokat, befizetéseket és egyenlegeket tartalmazza. A Lista ugyancsak egy tételes kimutatás, amely időrendben mutatja az eseményeket. Eldönthetjük azt is, hogy a lekérdezés eredményét a saját ügyfélkapus tárhelyünkre is el akarjuk-e küldetni, vagy megelégszünk azzal, hogy erről az oldalról közvetlenül is elérjük a kimutatásokat (akár visszamenőlegesen is). Végül itt indíthatjuk el a lekérdezést.
A lekérdezés elindítása után nem azonnal, de rövid idő múlva megjelenik egy kék felirat a korábbi lekérdezések táblázatának jobb felső sarkában, amely arról tájékoztat bennünket, hogy elkészült a kért kigyűjtés.
A kék feliratra kattintva a táblázat felső sorában, sötét háttérrel megjelenik a mostani lekérdezésünk, amelyet úgy nézhetünk meg (és tölthetünk le magunknak igény szerint a saját gépünkre), hogy a sor végén látható kis pdf ikonra kattintunk.
Ezzel máris birtokában vagyunk a kívánt időpontra vonatkozó, és kívánt részletesettségű adó folyószámlának.
Ez után már csak értelmeznünk kell az ott látottakat. Ha nem megy egyedül, akkor tanácsadó segítségével.
0 hozzászólás