Ügyfélkapu – enyém, tied…

Valójában már nagyon régóta szót kellett volna ejteni erről a témáról, de mostanában egyre gyakrabban találkozni problémákkal, így gondoltam, fontos lehet egy kicsit elgondolkozni.

Amikor egy hozzám forduló vállalkozás átvilágítási munkáit végzem, mindig eljutok addig a pontig, amikor felteszem e kérdést: van-e az ügyvezetőnek ügyfélkapus hozzáférése? Ne legyenek kétségeik, a válasz az esetek nagyobb részében az, hogy nincsen.

Ilyenkor elbeszélgetek megbízómmal az ügyfélkapu hasznosságáról, a sok lehetséges, időkímélő ügyintézési és adatbázis hozzáférési lehetőségről, és persze arról is, hogy mennyire hasznos lenne az ügyvezető számára, ha az általa vezetett vállalkozásnak az adóhatósággal szembeni bevallási- és befizetési kötelezettségeit, bármikor ellenőrizni tudná anélkül, hogy ehhez akár csak egyetlen munkatársának segítségét igénybe kellene venni. Ez egyben azt is jelenti, hogy az ügyvezető, vagy éppen az általa kijelölt munkatárs, bármikor ellenőrizni tudja a külső könyvelő cég munkájának pontosságát.

Az esetek nagyobb részében sikerül is meggyőzni a vezetőt, és amikor az igazán egyszerű és rövid ügyintézés után ’élesíti’ saját ügyfélkapuját, többnyire azonnal vissza is igazolódik számára a dolog hasznossága.

Van azonban egy másik eset, amikor az ügyfélkapuval kapcsolatosan feltett kérdésemre az a válasz, hogy igen van, bár nekem fogalmam sincs róla, hogyan működik, mert még egyszer sem próbáltam belépni. Ilyenkor persze adódik a következő kérdés, hogy de akkor miért jelentkezett be és hol van a belépési kód? A válasz pedig annyi: a könyvelő kérte, mert csak így tudja elküldeni a cégünk bevallásait.

Szeretném közhírré tenni, hogy ez nem igaz. A könyvelő ugyanúgy el tudja intézni magának az okmányirodában az ügyfélkapus hozzáférését, mint bárki más, és ha azzal szeretnénk őt megbízni, hogy cégünk adóbevallásaival foglalkozzon, és határidőben továbbítsa azokat a hatóság felé, akkor egy külön megbízás aláírásával (T180-as nyomtatvány) tegyük ezt meg, és semmiképpen se úgy, hogy saját felhasználó nevünket és jelszavunkat bocsátjuk a rendelkezésére!

Könnyű lenne azt mondani, hogy ez egyet jelent azzal, mintha a bankkártyánk pin kódját osztanánk meg egy idegennel, azonban a helyzet ennél is rosszabb. Abban a nem várt és nem kívánt, de igen gyakran bekövetkező esetben, amikor vitába keveredünk a könyvelővel munkájának minőségét és az általa okozott kárt illetően a saját adatok megadásával örökre megfosztjuk magunkat a bizonyítás lehetőségétől, hiszen minden bevallás a mi nevünkben került beadásra.

Nincs is szükség arra, hogy ilyen feltételezésekkel éljünk. Elegendő arra gondolni, hogy mindenki tévedhet, és még örül is, amikor erre figyelmeztetik.

0 hozzászólás

© 2013 Royalház • All Rights Reserved • Webdesign: Studio1